Eko odpoledne

Ekoodpoledne  15.11.2018

Připravujeme sraz studentů a absolventů oboru Ekologie a životní prostředí (15:30 sraz na školní zahradě, 16:00 program v aule, od 17:30 posezení v restauraci Pleasure)


Ekoodpoledne  2.11.2017
Setkání studentů a absolventů oboru ekologie a životní prostředí. Začátek v 15:30 v přírodní zahradě SZaŠ Rajhrad, pokračování v 16:00 v aule, a od 17:30 posezení v restauraci Pleasure. Těšíme se na Vás.


Eko odpoledne 2017
Už druhým rokem na naší Střední zahradnické škole v Rajhradě proběhlo Eko odpoledne pro studenty a širokou veřejnost. Akce byla slavnostně zahájena hymnou ekologů, kterou jsme si společně zazpívali za doprovodu kytary. První bod programu proběhl na naší školní „přírodní zahradě“, do jejíchž krás nás zavedly studentky druhého ročníku oboru ekologie pod vedením pana učitele Slaniny (FB: přírodní zahrada Rajhrad). Dále si každý zúčastněný mohl zasít hrst „hořčice seté“ a tím se zapsat na účasti v letošním ročníku. Dále pak v aule školy následovala přednáška učitelů a absolventů. Významnými přednášejícími byli také vítězové letošní ekologické olympiády. Po přednáškách se mi naskytla možnost udělat rozhovor, ve kterém jsem měla za úkol vést interview s absolventem, studentem a vyučujícím.
 
První dotazovanou v mém rozhovoru byla bývalá studentka naší střední školy, slečna Jana Velanová, která dokončila studium v roce 2013.
Jakou školu teď studuješ? Třetím rokem navštěvuji magisterské studium univerzity Palackého v Olomouci, obor mezinárodního rozvojová studia, zabývající se enviromentalistikou v jihovýchodní Asii, Africe, Latinské Americe.
Baví tě studium? Baví, ale v tomhle oboru je i mnoho úskalí. Například, jelikož je to nezisková pomoc, musí si člověk dávat pozor, jaká společnost dotuje projekt, aby nespolupracoval s někým, kdo mu takzvaně morálně nesedí. Je to celkem komplikované, ale škola mě moc baví, i když jsem skeptická k tomu, co se týká budoucnosti.
Jak moc jsi zužitkovala studium z naší školy? Zejména v prvním ročníku Mendelovy univerzity bakalářského studia v oboru lesnictví a arboristiky jsem celý první ročník čerpala z toho, co jsem se tu naučila. A z praktického vyučování čerpám dodnes. Což je moje výhoda proti gymplákům.
Hodně cestuješ. Kam ses na svých cestách dostala nejdál? Asi nejdál jsem byla mimo Evropu v Indonésii a Etiopii. Obě tyto cesty se vážou k mé diplomce, a tak jsem tedy spojila takové příjemné s užitečným a příští týden se právě chystám do Střední Ameriky. Jinak mě nejvíce oslovilo takové malé souostroví v Indonésii, kde jsme šnorchlovali a viděli nejen krásy korálových útesů a života na nich, ale i dopady globálních problémů a ne příliš šetrného zacházení ze strany místních chudých obyvatel.
 
Další mou dotazovanou osobou byl pan učitel ekologie a jiných odborných předmětů na naší škole Vladimír Šácha.
Jak dlouho působíte na naší škole? Deset let.
Jak jste se podílel na dnešním odpoledni? Věnoval jsem se hlavně bodu, který se týkal Eko olympiády.
Myslíte si, že širší společností je ekologie vnímána spíše jako povinnost a nebo je přirozeností člověka dělat něco pro svoji planetu? To je velice těžká otázka. No, v podstatě ekologie není něco, co si můžeme vymýšlet. Jsme propojeni s naším prostředím, a jelikož populace na naší planetě stále narůstá a ekologické otázky jsou stále ožehavější, je velkou otázkou, co to udělá s námi a jestli nám to umožní další bezproblémovou existenci na zemi.
Jak Vy se podílíte na záchraně naší planety, když nepočítám, že nás učíte a roznášíte to vaše poselství do našeho vědomí? Osmnáct let jsem působil v ekocentru, kde jsem se snažil lidem, kteří přijíždějí a nebo žijí v Bílých Karpatech, vysvětlovat, co je důležité na jejich záchranu. Tak to byl můj podíl. Dále vlastně pracuji deset let tady na škole, kde se snažím určité principy ekologie předávat vám - studentům. Pak mám doma přírodní zahradu a pečuji o studánku v jednom krásném lese v pohoří Bílých Karpat. A v neposlední řadě se teď snažím přírodu více přiblížit svému synovi, což je pro mne velká priorita.
 
Poslední dotazovanou osobou byla moje spolužačka, žákyně druhého ročníku v oboru ekologie, Kateřina Paichlová.
Jak jsi spokojená se školou a se svým studiem? Jako „boží“ školu jsem si ji vybrala a dokonce jsem tady kvůli studiu i na intru, což je ,,oběť“ (směje se). Vždycky jsem chtěla dělat s přírodou.
Dneska jsme tady slyšeli hodně přednášek – jaká tě nejvíce zaujala? Nejvíce asi přednáška Jany Velanové o jejích cestách po Etiopii.
Co je tvoje budoucí idea? Určitě bych chtěla cestovat. Nejlépe na moři. Zachraňovat korály, delfíny a třeba i velryby. Je to můj sen.
 
Chtěla bych moc poděkovat dotazovaným, že mi obětovali čas na rozhovor, a také bych chtěla poděkovat všem, co se podíleli na dnešním Eko odpoledni a všem zúčastněným. Doufám, že se toto odpoledne stane každoroční tradicí a opět se všichni shledáme v tak příjemné atmosféře jako letos.
                                                                          
Kateřina Soukupová
studentka 2. ročníku oboru Ekologie a životní prostředí